SAT Puanı İstemeyen Üniversiteler

Üniversitelerin tüm kabul süreçleri aynı şekilde işlemez. Bazı üniversiteler SAT skoru isterken, SAT istemeyen üniversiteler de bulunmaktadır. Standartlaştırılmış test puanlarına yaklaşımlarını değiştiren 900’den fazla akredite, lisans eğitimi veren kurum bulunmaktadır. Kolejlerin çoğunluğunun, özellikle de daha prestijli okulların hala SAT puanlarını zorunlu kıldığını ve dikkate aldığını da unutmamak gerekir. “İsteğe bağlı test” politikası kararı, SAT puanlarınızı göndermek isteyip istemediğiniz konusunda tercihi size bırakır. İsteğe bağlı olan üniversitelere puanlarınızı göndermenizi gerektirmez. Bunun yerine, test sonuçlarınızın akademik becerilerinizi ve potansiyelinizi doğru bir şekilde gösterip ifade etmelisiniz.

SAT istemeyen üniversiteler hangileridir?

SAT istemeyen üniversiteler demek, kötü ya da başarısız üniversite demek değildir. Bazı yüksek dereceli SAT isteğe bağlı okullar arasında Bates, Bowdoin, Bryn Mawr, Hofstra, Pitzer, Sarah Lawrence, Smith, University of Iowa, Texas Üniversitesi, Austin, Wake Forest, George Washington Üniversitesi ve Wesleyan bulunur. SAT istemeyen üniversitelerin tam listesini bu linkte bulabilirsiniz.

“Test Esnekli” bir politika, test puanlarını göndermenizi gerektirir, ancak SAT yerine farklı seçenekler önerebilir. Minimum genel not ortalamasına uymak veya belirli bir programa başvuruyorsanız, bazı okullar sınav şartını kaldırabilir. Diğer okullar genel SAT yerine AP sınav puanları veya SAT Subject Test puanları göndermenizi sağlayacaktır. Onların mantığı, bu puanlar konu ustalığı sergileyebilir ve böylece kendi akademik ilgi ve motivasyonlarınızı ortaya çıkarabilir şeklindedir.

Örneğin, NYU’nun testesneklik politikası aşağıdakileri belirtir:

“Kabule uygun olması için, başvuru sahiplerinin aşağıdaki test seçeneklerinden birinden sonuç göndermesi beklenmektedir:

  • The SAT Reasoning Test;
  • The ACT with Writing Test;
  • Three SAT Subject Test scores;
  • Three AP exam scores;
  • International Baccalaureate (IB) Diploma;
  • Three IB higher-level exam scores if not an IB Diploma candidate;
  • Nationally accredited exam that shows you completed your secondary education.”

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için hazırladığımız Bocconi Hazırlık Kursu ile de SAT skoru olmadan İtalya’da okuma şansı elde edersiniz.

Liberal Art okullarının, ulusal bir üniversiteden ziyade sat istemeyen üniversiteler gibi bir politikaya sahip olma olasılığı daha yüksektir. Liberal Art okulları, test puanlarınızın başvurunuzun yalnızca bir bileşeni olduğu ve tüm eğitiminizin toplamını temsil etmediği yönünde giderek daha fazla durmaktadır. Bununla birlikte, en prestijli üniversiteler (en iyi 50 ulusal üniversite) hala SAT gerektirmektedir. Buna Harvard, Yale ve Princeton gibi Ivy League okulları dahildir. Berkeley ve UCLA gibi California Üniversitesi Sistem Okulları ve diğer birçok üst özel okullar da bunların arasındadır.

Başvurmadan çok önce okulların SAT politikalarını bilmek önemlidir. Çünkü SAT’a katılmak ve hazırlanmak son başvuru tarihlerinden bir yıl önce başlayabiliyor. Artık bu farklı politikaların farkındasınızdır, ilk hareket rotanız keşfe başlamaktır. Sat istemeyen üniversiteler olsun ya da olmasın çalışmaya başlama zamanı geldi.

SAT Puanı İstemeyen Üniversiteler

SON BLOG YAZILARI