SAT Puanı istemeyen üniversiteler

Üniversitelerin tüm kabul süreçleri aynı şekilde işlemez. Bazı üniversiteler SAT skoru isterken, SAT istemeyen üniversiteler de bulunmaktadır. Standartlaştırılmış test puanlarına yaklaşımlarını değiştiren 900’den fazla akredite, lisans eğitimi veren kurum bulunmaktadır. Kolejlerin çoğunluğunun, özellikle de daha prestijli okulların hala SAT puanlarını zorunlu kıldığını ve dikkate aldığını da unutmamak gerekir. “İsteğe bağlı test” politikası kararı, SAT puanlarınızı göndermek isteyip istemediğiniz konusunda tercihi size bırakır. İsteğe bağlı olan üniversitelere puanlarınızı göndermenizi gerektirmez. Bunun yerine, test sonuçlarınızın akademik becerilerinizi ve potansiyelinizi doğru bir şekilde gösterip ifade etmelisiniz.

SAT istemeyen üniversiteler hangileridir?

SAT istemeyen üniversiteler demek, kötü ya da başarısız üniversite demek değildir. Bazı yüksek dereceli SAT isteğe bağlı okullar arasında Bates, Bowdoin, Bryn Mawr, Hofstra, Pitzer, Sarah Lawrence, Smith, University of Iowa, Texas Üniversitesi, Austin, Wake Forest, George Washington Üniversitesi ve Wesleyan bulunur. SAT istemeyen üniversitelerin tam listesini bu linkte bulabilirsiniz.

“Test Esnekli” bir politika, test puanlarını göndermenizi gerektirir, ancak SAT yerine farklı seçenekler önerebilir. Minimum genel not ortalamasına uymak veya belirli bir programa başvuruyorsanız, bazı okullar sınav şartını kaldırabilir. Diğer okullar genel SAT yerine AP sınav puanları veya SAT Subject Test puanları göndermenizi sağlayacaktır. Onların mantığı, bu puanlar konu ustalığı sergileyebilir ve böylece kendi akademik ilgi ve motivasyonlarınızı ortaya çıkarabilir şeklindedir.

Örneğin, NYU’nun testesneklik politikası aşağıdakileri belirtir:

“Kabule uygun olması için, başvuru sahiplerinin aşağıdaki test seçeneklerinden birinden sonuç göndermesi beklenmektedir:

  • The SAT Reasoning Test;
  • The ACT with Writing Test;
  • Three SAT Subject Test scores;
  • Three AP exam scores;
  • International Baccalaureate (IB) Diploma;
  • Three IB higher-level exam scores if not an IB Diploma candidate;
  • Nationally accredited exam that shows you completed your secondary education.”

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için hazırladığımız Bocconi Hazırlık Kursu ile de SAT skoru olmadan İtalya’da okuma şansı elde edersiniz.

Liberal Art okullarının, ulusal bir üniversiteden ziyade sat istemeyen üniversiteler gibi bir politikaya sahip olma olasılığı daha yüksektir. Liberal Art okulları, test puanlarınızın başvurunuzun yalnızca bir bileşeni olduğu ve tüm eğitiminizin toplamını temsil etmediği yönünde giderek daha fazla durmaktadır. Bununla birlikte, en prestijli üniversiteler (en iyi 50 ulusal üniversite) hala SAT gerektirmektedir. Buna Harvard, Yale ve Princeton gibi Ivy League okulları dahildir. Berkeley ve UCLA gibi California Üniversitesi Sistem Okulları ve diğer birçok üst özel okullar da bunların arasındadır.

Başvurmadan çok önce okulların SAT politikalarını bilmek önemlidir. Çünkü SAT’a katılmak ve hazırlanmak son başvuru tarihlerinden bir yıl önce başlayabiliyor. Artık bu farklı politikaların farkındasınızdır, ilk hareket rotanız keşfe başlamaktır. Sat istemeyen üniversiteler olsun ya da olmasın çalışmaya başlama zamanı geldi.

1 responses on "SAT Puanı istemeyen üniversiteler"

  1. İyi okullar sat skoru istiyor malesef :((

Leave a Message

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SAT KURSU ISTANBUL HOŞGELDİNİZ

Deneyimli ve kaliteli SAT öğretmenlerimiz ile hedeflenen başarıya ulaşmak için verimli ve etkili SAT Kursu hizmeti sunmaktayız. Kendi Branşında uzmanlaşmış öğretmen kadromuz, derslerin yanı sıra SAT Sınavı ve SAT Kursu için çok önemli bir nokta olan sınav stratejileri ve etkili zaman kullanımı gibi konularda da öğrencilerimize danışmanlık hizmeti vermektedir. Sınavlara katılmada herhangi bir sınırlama yoktur. SAT sınavları sonuçları 2 yıl süreyle geçerlidir.

sat kursu sat courses in istanbul

SAT KURSU ISTANBUL

yeni sat sınavı, new sat, new sat questions, new sat format, sat math, sat matematik, sat physics, sat sınavı, sat kursu, sat başvuru, sat books, sat college board, sat courses in istanbul, sat chemistry subject test, sat dates, sat dersleri, sat deneme, sat exam, sat exam pdf, sat exam dates, sat exam turkey, sat hesaplama, sat hazırlık, sat ingilizce, sat matematik soruları, sat math topics, sat math 2, sat nasıl bir sınav, sat or act, sat practice test. Haftalık uyguladığımız SAT denemeleri ile öğrencilerin başarı durumlarını her daim mercek altında tutarak gerekli önlemleri ve takviyeleri sağlıyoruz. SAT testinin her bir bölümü minimum 200 ve maksimum 800 puan ölçeğindedir. Buna ilave olarak SAT sınavıyla Türkiye üniversitelerine de girebilirsiniz. Her üniversite kendi sitesinde SAT taleplerini bildirmiştir.

SAT KURSU

sat preparation, sat questions, sat questions math, sat registration, sat results, sat reading, sat reasoning, sat reading tips, sat registration dates, sat soruları, sat subject test, sat sınav tarihleri, sat scores, sat suresi, sat test, sat turkey, sat testi, sat university, sat writing, sat writing topics, sat words and definitions, sat writing tips, sat writing practice, sat 2, sat 2 nedir, sat 2 sınavı, sat puan, sat puan hesaplama, sat puanlama. The College Board” tarafından düzenlenen SAT (Scholastic Aptitude Test) Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yedi defa, Amerika dışındaki ülkelerde ise yılda altı defa olmak üzere uygulanır. Sınavlar genellikle 2 ayda bir uygulanmakta olup sınavlara başvurular ve kayıt, ilgili ülkelerdeki başvuru merkezlerinden veya internet üzerinden yapılır.