ACT SAT’den daha mı kolay?

Tüm ABD kolejleri ACT veya SAT puanlarını kabul ettiğinden, daha iyi performans göstereceğiniz testin seçilmesi, kabul şanslarınız için önemlidir. Ancak ebeveynler ve öğrenciler ACT’nin SAT’den daha kolay olup olmadığını sorduğunda, iyi bir cevap vermek zor olabilir. Testlerin birbiriyle nasıl kıyaslandığını veya hangisinde daha iyisini yapabileceğinizi bilemeyebilirsiniz.

SAT ve ACT arasında test katılımcıları için bir veya diğerini daha kolay veya daha zor hale getirebilecek farklılıklar vardır. Peki SAT veya ACT’in sizin için daha kolay olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz? ACT veya SAT’ın daha kolay olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak yeditemel faktörü öğrenmek için okumaya devam edin.

ACT ve SAT birçok açıdan farklılık gösterse de, ACT veya SAT’ın hangisinin sizin için daha uygun olup olmadığını anlamak için sadece birkaç faktör önemlidir. Her öğrenci aşağıdaki faktörlerin her birinde farklıdır. Sonuç olarak, kendi güçlü ve zayıf yönlerinize bağlı olarak iki testten biri sizin için daha kolay olacaktır.

ACT vs SAT seçimine etki eden faktörler

Belirli içerikle ilgili yeteneklere girmeden önce, iki testin yapılarını hızlıca gözden geçirelim.

SAT üç bölümden oluşmaktadır:

Reading
Writing and Language
Matematik

ACT ise dört bölüm içerir:

İngilizce
Matematik
Reding
Science

Her iki test de isteğe bağlı bir kompozisyon bölümü bulunur. Hangi testin sizin için daha kolay olduğu konusunda size nasıl yol gösterebileceğine dair ipuçlarımızın yanı sıra, göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörler aşağıda belirtilmiştir.

Faktör 1: Matematiksel Bilginiz Ne Kadar Geniş?

SAT ve ACT her ikisi de matematik bölümlerinde cebir sorularını vurgularken, ACT’nin Matematik bölümü genellikle SAT’ın kapsamadığı logaritmalar, trigonometrik fonksiyonlarının grafikleri ve matrisler gibi daha geniş bir matematiksel kavram yelpazesini test eder. ACT ayrıca geometri ve trigonometri ile ilgili çok daha fazla soruya sahiptir.

Daha geniş bir matematik yelpazesini test etmenin yanı sıra, ACT Matematik bölümünün başında size herhangi bir matematik formülü verilmez. Böylece bunların hepsini ezberlemeniz gerekir. Aksine, SAT size test için ihtiyaç duyacağınız en büyük matematik formüllerini verecektir.

Kendinize sormanız gereken bazı önemli sorular:

Bilmem gereken tüm formülleri ezberleyebilir miyim?
Güçlü geometri ve trigonometri becerilerine sahip miyim?
Öncelikle cebirle ilgili soruları tercih eder miyim?

Faktör 2: Hesap Makinesi Olmadan Kendinize Ne Kadar Güveniyorsunuz?

SAT Matematik bölümünün ilk parçası için öğrencilerin hesap makinesi kullanımına izin verilmez. SAT Matematik bölümünün iki bölümü vardır: No Calculator (20 soru) ve Calculator bölümü (38 soru). Aksine, ACT tüm matematik soruları için hesap makinesi kullanmanıza izin verir.

SAT No Calculator alt bölümündeki her soru, el ile çözülebilir. Fakat bu problemler bazen karmaşık hesaplamalar gerektirecektir. Bu soruları çözmenize yardımcı olacak bir hesap makinesi kullanmadan rahat edemiyorsanız, SAT’ın bu kısmı sizin için zor olabilir.

Faktör 3: ACT Science için Bilimsel Terminolojiye Hakim misiniz?

Pek çok insan ACT Science bölümüyle ilgili yanlışa düşüyor. Gerçek şu ki bu bölüm bilim ile ilgili değil. Donma noktaları veya çözünürlük kuralları gibi gerçek bilimsel gerçekleri çok fazla test etmez. Fakat çok fazla bilimsel dil kullanır. Bilim bölümü ayrıca, güçlü bilim geçmişlerine sahip öğrencilere tanıdık olan çizelgeleri ve grafikleri de kullanır.

Faktör 4: Okuma Pasajlarındaki Detayların Konumunu Hatırlayabiliyor musunuz?

SAT veya ACT’nin bir öğrenci için daha kolay olup olmadığına dair genellikle gözden kaçan bir husus, her bir testin Reading bölümlerindeki detay sorularıdır. Kısacası, SAT, ACT ile yaptığınız işe göre daha fazla bilgi verir.

Bir akademik kitabın iki sayfasını okuduktan sonra, farklı okuma parçalarının bu okumada nerede olduğunu hatırlamaya mı çalışıyorsunuz? Veya belirli ayrıntıları bulmak için geri dönmeniz gerekiyor mu? Bu sorulara cevabınız SAT ve ACT Reading puanlarınız arasında fark yaratabilir.

Bunun nedeni, SAT ve ACT arasındaki büyük, biraz garip bir farkın kendi Okuma bölümlerindeki ayrıntıların işlenmesidir. Her iki testin de okumalardan gelen küçük, özel detaylar hakkında soruları olsa da, SAT genellikle size hangi çizgiye atıfta bulunduğunu söyler, oysa ACT bunu çok fazla yapmaz.

Faktör 5: Cevaplarınız için Kanıtları Nasıl Kolayca Gösterirsiniz?

Okumada, SAT’ın, ACT’nin sahip olmadığı kanıt destek soruları olarak adlandırdığı sorular bulunur. Bunlar iki bölümlü sorulardır: ilk soru size metin hakkında genel bir soru soracaktır, oysa aşağıdaki soru, önceki soruya verdiğiniz cevabı destekleyen spesifik kanıtlardan bahsetmenizi isteyecektir.

Faktör 6: Hangi Writing Soruları Tercih Edersiniz?

Hem SAT hem de ACT Writing / English bölümlerinde pasaj tabanlı sorular vardır, ancak bu soruların odaklandığı konular iki test arasında farklılık gösterir. ACT English biraz daha fazla dilbilgisi, noktalama işaretleri ve cümle yapısı üzerine odaklanmıştır. Bu bölüm aynı zamanda pasajın ana fikrini soran soruları da içerirken, SAT Writing bu tür soruları içermez.

Öte yandan, SAT yazım stili ile ilgili sorulara daha fazla odaklanır. Ayrıca hassas sorular olarak bilinenleri de içerir; Bunlar, en uygun kelime veya ifadeyi seçmenizi gerektirir. Kesinlik ve diğer benzer sorular nedeniyle SAT, kelime bilgisini ACT’nin yaptıklarından biraz daha fazla test etme eğilimindedir.

Faktör 7: Zorlu Sorular Üzerine Sıkışmaktan Kaçıyor musunuz?

Özellikle her iki testin Matematik bölümlerinde ve ACT’nin Bilim bölümlerinde, birçok öğrencinin özellikle zorlu bir problemi çözmeye çalışırken zaman sorunu yaşamaları olasıdır. Bu, tek bir soruda dört veya beş dakika harcamaya ve sonuç olarak diğerlerini kaybetmeye dönüşebilir. Bu neden önemli? ACT soru başına çok daha az zaman verir.

Sonuç olarak, eğer yukarıdaki sorulara yanıt verirken çok fazla zorlandıysanız, doğru seçimi yapmak için ofisimizde uygulayacağımız mini testlere katılabilirsiniz

0 responses on "ACT SAT'den daha mı kolay?"

  Leave a Message

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  SAT KURSU ISTANBUL HOŞGELDİNİZ

  Deneyimli ve kaliteli SAT öğretmenlerimiz ile hedeflenen başarıya ulaşmak için verimli ve etkili SAT Kursu hizmeti sunmaktayız. Kendi Branşında uzmanlaşmış öğretmen kadromuz, derslerin yanı sıra SAT Sınavı ve SAT Kursu için çok önemli bir nokta olan sınav stratejileri ve etkili zaman kullanımı gibi konularda da öğrencilerimize danışmanlık hizmeti vermektedir. Sınavlara katılmada herhangi bir sınırlama yoktur. SAT sınavları sonuçları 2 yıl süreyle geçerlidir.

  sat kursu sat courses in istanbul

  SAT KURSU ISTANBUL

  yeni sat sınavı, new sat, new sat questions, new sat format, sat math, sat matematik, sat physics, sat sınavı, sat kursu, sat başvuru, sat books, sat college board, sat courses in istanbul, sat chemistry subject test, sat dates, sat dersleri, sat deneme, sat exam, sat exam pdf, sat exam dates, sat exam turkey, sat hesaplama, sat hazırlık, sat ingilizce, sat matematik soruları, sat math topics, sat math 2, sat nasıl bir sınav, sat or act, sat practice test. Haftalık uyguladığımız SAT denemeleri ile öğrencilerin başarı durumlarını her daim mercek altında tutarak gerekli önlemleri ve takviyeleri sağlıyoruz. SAT testinin her bir bölümü minimum 200 ve maksimum 800 puan ölçeğindedir. Buna ilave olarak SAT sınavıyla Türkiye üniversitelerine de girebilirsiniz. Her üniversite kendi sitesinde SAT taleplerini bildirmiştir.

  SAT KURSU

  sat preparation, sat questions, sat questions math, sat registration, sat results, sat reading, sat reasoning, sat reading tips, sat registration dates, sat soruları, sat subject test, sat sınav tarihleri, sat scores, sat suresi, sat test, sat turkey, sat testi, sat university, sat writing, sat writing topics, sat words and definitions, sat writing tips, sat writing practice, sat 2, sat 2 nedir, sat 2 sınavı, sat puan, sat puan hesaplama, sat puanlama. The College Board” tarafından düzenlenen SAT (Scholastic Aptitude Test) Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yedi defa, Amerika dışındaki ülkelerde ise yılda altı defa olmak üzere uygulanır. Sınavlar genellikle 2 ayda bir uygulanmakta olup sınavlara başvurular ve kayıt, ilgili ülkelerdeki başvuru merkezlerinden veya internet üzerinden yapılır.